Lidhje

Zëvendëspresidenti Pence këtë javë në një turne aziatik


Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, fillon këtë javë një turne në Azinë verilindore, që synon të rrisë profilin e tij - ai planifikon të vizitojë deri në 10 vende këtë vit – si dhe për t’iu kundërvenë ofensivës diplomatike të Koresë së Veriut në Lojërat Olimpike Dimërore.

Shtetet e Bashkuara nuk duan të "lejojnë regjimin e Koresë së Veriut të përvetësojë mesazhet me propagandën e tij", u tha gazetarëve një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë para nisjes së zotit Pence të hënën.

Në Tokio dhe Seul nënpresidenti do të përpiqet të intensifikojë atë që administrata amerikane e quan fushatë të presionit maksimal kundër Phenianit për ta bërë atë të heqë dorë nga armët bërthamore dhe programet e raketave balistike. Vizita vjen në një kohë të angazhimit midis dy Koreve dhe njoftimeve për mosmarrëveshje midis Uashingtonit dhe Seulit lidhur me qëndrimin ndaj Veriut.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG