Lidhje

Përleshje të dhunshme në Bari mes azilkërkuesve dhe policisë

  • Zëri Amerikës

Përleshje të dhunshme në Bari mes azilkërkuesve dhe policisë

Të paktën 30 persona, duke përfshirë 20 policë, u plagosën sot në qytetin italian të Barit në përleshje të dhunshme mes emigrantëve që kërkojnë azil dhe policisë.


Sipas dëshmitarëve, rreth 100 emigrantë, të zemëruar me vonesat në dhënien e azilit, bllokuan autostradën, duke i vënë zjarrin kazaneve të plehrave dhe duke djegur goma makinash.
Ata hodhën gurë ndaj policisë që u përpoq t’i hiqte nga autostrada dhe i ndoqi në fushat aty pranë.

Disa emigrantë bllokuan shinat e një hekurudhe ndërsa të tjerë penguan trafikun.
Autoritetet thonë se imigrantët ishin kryesisht afrikanë që kishin hyrë ilegalisht në Itali me anë të Libisë.

XS
SM
MD
LG