Lidhje

Peru, Papa Françesku dënon korrupsionin


Papa Françesku, foli sot përpara 200 mijë njerëzve të mbledhur për një meshë të hapur, në pjesën veriperëndimore të Perusë, e cila është rrënuar nga përmbytje të shumta.

Më herët, Papa Françesku ka dënuar fuqishëm korrupsionin në Amerikën Latine duke e quajtur atë një “virus social” që po infekton të gjitha aspektet e jetës. Gjatë vizitës të premten në Peru, Papa dënoi shkatërrimin e lumit Amazon.

“Për të mbrojtur shpresën, kërkohet që të jemi shumë të vëmendshëm ndaj formës shpesh delikate të degradimit përreth, i cili ndot gradualisht të gjithë kornizën jetike, dhe ky është korrupsioni. Sa shumë e keqe i është bërë popullit latino-amerikan dhe demokracive të këtij kontinenti të bekuar nga ky virus i shoqërisë. Një fenomen që infekton gjithçka, që dëmton më së shumti të varfërit dhe tokën mëmë. Gjithçka që bëhet për të luftuar këtë goditje sociale meriton vëmendjen tonë më të madhe” , tha ai.

Presidenti i Perusë dhe disa udhëheqës të lartë politikë janë të përfshirë në skandalin më të madh të mitmarrjes në rajon.

Fjalimi i Papës vjen më pak se një muaj pasi Presidenti Kuczynski shmangi hapjen e procesit të shkarkimit lidhur me pagesat prej 782 mijë dollarësh që shkuan tek firma kosulente e presidentit nga kompania gjigande braziliane e ndërtimeve, Odebrech. Pagesat ishin kryer rreth 10 vjet më pare kur zoti Kuczynski mbante postin e një ministri. Kompania braziliane ka pranuar se ka paguar qindra milionë dollarë në ryshfete për zyrtarët në Amerikën Latine në shkëmbim të kontratave fitimprurëse në sektorin publik.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG