Lidhje

Policia analizon luftën kundër drogës, opozita skeptike


Policia shqiptare deklaroi sot se sasitë e drogave që trafikohen përmes shqipërisë janë të papërfillshme, ndërsa po vazhdon punën për të ndaluar mbjelljen e bimëve narkotike.

Ministri i brendshëm Bujar Nishani, Shqipëria mbetet ende një vend i kultivimit të kanabisit dhe eksportit të tij, ndonëse ka një tendencë në rënie, dhe numri i bimëve të kultivuara është ulur 5 herë, krahasuar me vjet më parë:

“Gjatë dy viteve të fundit janë arritur rezultatet më të mira në luftë ndaj këtij fenomeni për këto 5 vitet e fundit, duke e reduktuar kultivimin e bimëve të kultivuara në afërsisht pesë herë, në krahasim me vitin 2007. Ky intensitet vijon dhe për fillim 2012 ku për periudhën Janar deri në ditët e para të muajit Mars të këtij viti janë evidentuar 132 raste të kapjes të marijuanës, ku janë sekuestruar mbi 2 ton e janë proceduar 182 autorë. Gjithashtu, janë kryer 6 operacione ndërkombëtare, në përfundim të të cilëve janë arrestuar në vendin tonë 7 persona për trafik ndërkombëtar droge” - tha ministri Nishani në një takim forcat e rendit.

Por opozita dhe analistë të pavarur mendojnë se lufta kundër trafikut të drogave dhe kultivimit të bimëve narkotike është e pamjaftueshme, sezonale, dhe pa ndonjë vullnet të qartë politik.

Deputeti i Partisë Socialiste në komisionin parlamentar të sigurisë, Ilir Gjoni thotë se qeverisë i mungon vullneti politik për të luftuar drogat. Ai thotë se policia duhet të bëjë një luftë të vërtetë kundër drogave dhe jo të kujdeset vetëm për rregullimin e statistikave krahasuar me vite të mëparshme:

“Qeveria ka hartuar një strategji kundër krimit të organizuar dhe deri tani, kur afati i zbatimit skadon vitin tjetër, nuk është përmbushur asnjë nga objektivat e saj. Pika 9 midis 12 detyrave të Bashkimit Europian kërkon që Shqipëria të ketë më shumë rezultate në luftën kundër krimit, por koalicioni qeveritar nuk ka vullnet politik. Këtë e tregoi edhe me arratisjen e trafikantit turk, edhe me përfshirjen në politikë të një të dënuari nga Italia në Fer dhe me shumë shembuj të tjerë. Opozita nuk ka hapësira të japë ndihmesën e saj në këtë luftë, përveçse në pushtetin vendor” - tha ai.

Analisti i njohur i kriminalitetit Sokol Bregu, thotë se “kapja e 2 milionë dollarë drogë nga policia është një rezultat i ulët, duke ditur se këtu qarkullon shumë herë më tepër. Policia arrin të kapë sasi canabis dhe droge të braktisura pa autorë, dhe mbetet vetëm tek arrestimi i shoferëve, pa thelluar hetimet më tej ndaj grupeve kriminale. Trafikim zero nuk mund të ketë, por së paku Shqipëria mund të arrijë kultivimin zero, që të dalë nga lista e mbjelljes së bimëve narkotike” - tha ai.

Një muaj më parë në raportin e departamentit të shtetit thuhej se shqipëria ka shënuar përmirësime në luftën kundër drogave, por ende mungojnë burimet, dhe vullneti politik, dhe korrupsioni është një pengesë krahas sistemit gjyqësor të pafuqishëm.

XS
SM
MD
LG