Lidhje

Policia serbe ka nisur kërkimet në tre zona të ndryshme për Goran Haxhiçin

  • Zëri Amerikës

Policia serbe ka nisur kërkimet në tre zona të ndryshme për Goran Haxhiçin

Policia serbe njoftoi sot se ka nisur kërkimet në tre zona të ndryshme për Goran Haxhiçin, i kërkuar nga gjykata e OKB-së për krimet e luftës për mizori të kryera gjatë luftës së viteve 1991- 1995 në Kroaci.

Ministri i brendshëm serb Ivica Daçiç tha se kërkimet nisën mëngjesin e sotëm në periferi të Beogradit. Nuk u dhanë detaje të mëtejshme.

Kapja e Haxhiçit dhe të dyshuarit për genocid Ratko Mlladiç është një nga kushtet që janë vënë për anëtarësimin e Serbisë në BE.

Të mërkurën, Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve për ish Jugosllavinë në Hagë dënoi një tjetër serb, Vlastimir Doroviç, me 27 vjet burg për vrasjen e qindra shqipëtarëve të Kosovës.

Organizata Amnesty International sot i bëri thirrje autoriteteve serbe që të “” dyfishojnë përpjekjet e tyre” për të çuar përpara drejtsisë të gjithë të dyshuarit e përfshirë në vrasjet e shqiptarëve të Kosovës gjatë konfliktit të viteve 1998 – 1999.

XS
SM
MD
LG