Lidhje

Pragë, mijëra qytetarë në procesionin për ish presidentin Havel


Pragë, mijëra qytetarë në procesionin për ish presidentin Havel
Pragë, mijëra qytetarë në procesionin për ish presidentin Havel

Në Pragë, mijëra qytetarë morën pjesë në një procesion për të nderuar ish presidentin çek Vaclav Havel, i cili vdiq të dielën në moshën 75 vjeçare. Funerali i tij do të zhvillohet të premten, me pjesmarrjen e shumë personaliteteve botërore.

Procesioni me arkivolin ku ndodhej trupi i zotit Havel nisi nga një kishë e dikurshme e kthyer nga zoti Havel në qendër kulturore dhe përfundoi në Kështjellën e Pragës, ku ndodhet selia e presidencës. Trupi do të qendrojë aty deri të premten kur do të zhvillohet funerali shtetëror.

Shumë nga njerëzit e rreshtuar në rrugë e përshëndetën me duartrokitje makinën që mbante arkivolin.

"Ai ishte autoriteti moral pas revolucionit; sa keq që iku kaq herët." thotë 35-vjeçari Jakub Sevcik.

Flamujt në institucionet shtetërore në të gjithë vendin janë ulur në gjysmë-shtizë ndërsa qeveria ka shpallur tri ditë zie kombëtare, duke filluar nga sot.

Në procesion ishin edhe rivali i vjetër politik i zotit Havel, Vaclav Klaus dhe udhëheqës të tjerë të vendit, ndërsa mijëra njerëz kishin mbushur sheshin përpara kështjellës.

Presidentët e Francës dhe Gjermanisë si dhe personalitete nga shumë vende të tjera pritet të marrin pjesë në funeralin e së premtes që do të zhvillohet në Katedralen më të madhe dhe më të njohur të vendit, Shën Vitus.

XS
SM
MD
LG