Lidhje

Presidenti Biden fjalim në Kongres më 28 prill


Presidenti Biden gjatë takimit të parë të kabinetit qeveritar në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti amerikan Joe Biden pritet të mbajë fjalimin e tij të parë në një seancë të përbashkët të Kongresit më 28 prill.

Fjalimi do të mbahet ndërsa ai mbush 100 ditë në detyrë, një moment historik jozyrtar në të cilin janë gjykuar presidentët amerikanë për atë çfarë kanë arritur administratat e tyre në fillim të mandatit të tyre katër-vjeçar.

Fjalimi do të zhvillohet në Dhomën e Përfaqësuesve. Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi e ftoi Presidentin Biden të fliste nëpërmjet një letre të martën, duke i kërkuar atij të "ndani vizionin tuaj për trajtimin e sfidave dhe mundësive të këtij momenti historik".

Një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë tha se Presidenti Biden e pranoi ftesën.

Nuk ishte menjëherë e qartë se si do të menaxhohet aktiviteti duke marrë parasysh pandeminë e vazhdueshme të koronavirusit dhe masat parandaluese shëndetësore.

Seancat e përbashkëta zakonisht paraqesin një Dhomë të Përfaqësuesve të mbushur me anëtarët e Dhomës dhe të Senatit, së bashku me të ftuarit që ndjekin nga galeria më sipër.

Udhëzimet aktuale të Dhomës së Përfaqësuesve kërkojnë nga ligjvënësit që të votojnë dhe të zhvillojnë aktivitetet e tjera në grupe më të vogla, ndërsa të gjithëve u kërkohet të mbajnë maska dhe publikut nuk i lejohet të vizitojë sallën plenare.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG