Lidhje

Presidenti kinez pranon se Kina duhet të bëjë më shumë për të drejtat e njeriut


Presidenti kinez pranon se Kina duhet të bëjë më shumë për të drejtat e njeriut

Presidenti kinez Hu Gjin Tao u takua sot në Kongres me ligjvenësit amerikanë që kritikojnë Kinën për të drejtat e njeriut, politikat ekonomike dhe Korenë e Veriut. Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Xhon Bejnër tha se gjatë takimit u ngritën “shqetësimet e forta dhe të vazhdueshme” lidhur me njoftimet për shkeljet e të drejtave të njeriut nga Kina, përfshirë mohimin e lirisë fetare dhe përdorimin e aborteve të detyruara në bazë të politikës “një familje një fëmijë”.

Ligjvenësi amerikan po ashtu tha se qëndrimi agresiv i Koresë së Veriut po ashtu ishte temë diskutimi. Ligjvenësit amerikanë kanë shprehur shqetësim rreth qëndrimit të Kinës ndaj gjendjes së të drejtave të njeriut si dhe ndaj politikës së saj monetare, për të cilën shumë ligjvenës besojnë se po merr vende pune nga Amerika.

Zoti Hu u takua me anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve para se të takohej me anëtarët e Senatit. Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Xhon Bejnër tha se shpresonte se dialogu me Kinën për këto çështje do të vazhdonte.

Presidenti kinez, Hu Gjintao bëri një pohim të rrallë dje lidhur me të drejtat e njeriut, gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Presidentin Barak Obama. Pasi presidenti amerikan i bëri thirrje publikisht Kinës që të respektojë të drejtat universale, zoti Hu e pranoi se ende duhet bërë shumë për të përmirësuar gjendjen e të drejtave të njeriut në vendin e tij.

Presidenti Barak Obama e mirëpriti zotin Hu dhe pothuajse menjëherë preku temën e ndjeshme të të drejtave të njeriut në Kinë.

“Historia tregon se shoqëritë janë më në harmoni, vendet janë më të suksesshme dhe bota është më e drejtë kur të drejtat dhe përgjegjësitë e të gjitha vendeve dhe të gjithë njerëzve respektohen, përfshirë të drejtat universale të çdo qenieje njerëzore”.

Presidenti Hu u përgjigj duke bërë thirrje që çdo vend të respektojë zgjedhjet e të tjerëve.

“Kina dhe Shtetet e Bashkuara duhet të respektojnë zgjedhjet e njëri-tjetrit për rrugën drejt zhvillimit dhe interesat e njëri-tjetrit”.

Më pas në një konferencë shtypi, zoti Hu u tha gazetarëve se Kina kishte bërë një përparim të jashtëzakonshëm në fushën e të drejtave të njeriut, por e pranoi se duhet arritur më shumë përmirësim.

“Kina ende përballet me shumë sfida të zhvillimit ekonomik dhe shoqëror dhe akoma duhet bërë më shumë në Kinë përsa i takon të drejtave të njeriut”.

Ndërkohë demonstruesit para Shtëpisë së Bardhë kërkuan një përmirësim të menjëhershëm në fushën e të drejtave të njeriut dhe një qëndrim më të rreptë nga zoti Obama.

Elnigar Iltebir thotë se Kina keqtrajton protestuesit paqësorë Uigurë.

“Ne do të donim që Presidenti Obama të ushtronte më shumë presion ndërsa Kina bëhet një fuqi më e madhe ndërkombëtare dhe i duhet të bëhet një fuqi më e përgjegjshme”.

Studenti Qian Xin ishte mes demonstruesve që treguan mbështetjen e tyre për zotin Hu dhe qëndrimin e Kinës për të drejtat e njeriut.

“Jemi shumë entuziastë. Si studentë ndërkombëtarë ne duam të shfaqim mirëseardhjen tonë për Hu Gjintaon”.

Bashkëpunimi ishte fjala kryesore e ditës, veçanërisht në drejtim të ekonomisë.

Ekonomia amerikane është më e madhja në botë, dhe Kina zë vendin e dytë dhe po rritet me shpejtësi. Zoti Obama tha se zhvillimi ekonomik i Kinës është pozitiv për ekonominë amerikane.

“Shtetet e Bashkuara e mirëpresin rritjen e Kinës si një anëtare e fuqishme, e begatë dhe e suksesshme e komunitetit të vendeve. Në fakt suksesi i Kinës ka sjellë përfitime ekonomike për popullin amerikan, ashtu si edhe për tuajin”.

Dy presidentët u takuan me udhëheqës korporatash amerikanë dhe kinezë.

Defiçiti masiv tregëtar amerikan ndaj Kinës është një shqetësim i madh dhe Shtëpia e Bardhë njoftoi për marrëveshje në bazë të të cilave Kina do të blejë mallra amerikane që kapin vlerën rreth 45 miliardë dollarë.

XS
SM
MD
LG