Lidhje

Presidenti Medvedev shkarkon dy zyrtarë të lartë të hapësirës

  • Zëri Amerikës

Presidenti Medvedev shkarkon dy zyrtarë të lartë të hapësirës

Presidenti rus Dmitri Medvedev shkarkoi dy zyrtarë të lartë të hapësirës pas dështimit të hedhjes së një rakete, që rezultoi në zhdukjen e tre satelitëve.

Kremlini tha dje se zoti Medvedev ka shkarkuar zëvendësshefin e Agjencisë ruse të Hapësirës Viktor Remishevski dhe Nënpresidentin e Korporatës Shtetërore “Energia Rocket”, Vjaçesllav Finlin. Po ashtu ai pezulloi Shefin e Agjencisë së Hapësirës, Anatoli Perminov.

Më 5 dhjetor, një raketë me tre satelitë navigimi devijoi dhe u përplas në Oqeanin Paqësor. Satelitët ishin projektuar për sistemin e navigimit Glonass të Rusisë, një alternativë ndaj Sistemit të Pozicionimit Global GPS, amerikan dhe sistemit Galileo që po ndërtohet në Bashkimin Evropian. Hetuesit e incidentit thanë se një gabim në llogaritje bëri që raketa të mos arrinte në orbitë.

XS
SM
MD
LG