Lidhje

Presidenti Trump paralajmëron sanksione të reja kundër Iranit


Presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se do të vendosë sanksione më të fuqishme ekonomike ndaj Iranit, pas sulmit iranian me raketa kundër dy bazave ushtarake në Irak që strehojnë trupa amerikane. Në fjalimin përpara vendit që mbajti të mërkurën, ai njoftoi gjithashtu se asnjë amerikan nuk u dëmtua në sulmin e mbrëmshëm.

Presidenti Trump paralajmëron sanksione të reja kundër Iranit
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

“Të gjithë ushtarët tanë janë të sigurt dhe në bazën tonë ushtarake pati vetëm dëme minimale,” tha ai.

Pas sulmit me raketa, tha Presidenti Trump, “Irani duket se është tërhequr, gjë që është diçka e mirë për të gjitha palët e interesuara dhe një gjë shumë e mirë për botën.” “Asnjë jetë amerikane ose irakiane nuk humbi për shkak të masave paraprake të shpërndarjes së forcave dhe të një sistemi paralajmërimi të hershëm që funksionoi shumë mirë.”

Vendet e botës, tha Presidenti Trump, “e kanë toleruar gjatë sjelljen shkatërruese dhe destabilizuese të Iranit në Lindjen e Mesme dhe më gjerë. Por ato ditë kanë marrë fund.”

Irani, tha ai, ka qenë sponsori kryesor i terrorizmit dhe synimi i tyre për të patur armë bërthamore kërcënon botën e civilizuar. “Përsa kohë që unë të jerm president, Irani nuk do të lejohet të ketë armë bërthamore,” deklaroi Presidenti Trump.

Javën e kaluar, tha ai, ushtria e Shteteve të Bashkuara eliminoi “terroristin më të madh në botë”, Kasem Soleimani.

Solejmani, tha Presidenti Trump, ishte personalisht përgjegjës për disa prej mizorive më të rënda. “Ai trajnoi ushtri terroriste, përfshirë Hezbollahun, nxiti luftëra të përgjakshme civile, në të gjithë rajonin. Ai plagosi dhe vrau mijëra trupa amerikane. Duke eliminuar soleimanin ne i kemi dërguar një mesazh të fuqishëm për terroristët,” tha Presidenti.

Ai tha se SHBA vazhdojnë të shqyrtojnë opsionet në përgjigje të sulmit iranian. Ne, tha ai “do të vendosim menjëherë sanksione shtesë ndëshkuese ekonomike ndaj regjimit iranian, të cilat do të qëndrojnë në fuqi derisa Irani të ndryshojë sjelljen e tij.”

Irani, tha Presidenti, “duhet të braktisë ambiciet e tij bërthamore dhe mbështetjen për terrorizmin. Ka ardhur koha që Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca, Rusia dhe Kina ta njohin këtë realitet.”

Këto vende, tha Presidenti, “tani duhet të shkëputen nga marrëveshja bërthamore me Iranin” dhe “ne të gjithë duhet të punojmë së bashku” për një marrëveshje të re me Iranin.

Ne, tha Presidenti, “gjithashtu duhet të bëjmë një marrëveshje që lejon Iranin të lulëzojë dhe përparojë.”

Presidenti Trump i kërkoi NATO-s “të përfshihet shumë më tepër në procesin e Lindjes së Mesme”.

“Ekonomia jonë, tha ai, është më e fortë se kurrë më parë Tani jemi prodhuesi numër një i naftës dhe gazit natyror kudo në botë. Ne jemi të pavarur. Dhe ne nuk kemi nevojë për naftë të Lindjes së Mesme.”

Ushtria amerikane, tha Presidenti, “është rindërtuar plotësisht nën administrimin tim me një kosto 2.5 trilion dollarë. Forcat e Armatosura të SHBA janë më të forta se kurrë më parë. Raketat tona janë po aq të fuqishme, vdekjeprurëse dhe të shpejta.”

“Në ndërtim e sipër janë shumë raketa hipersonike. Megjithatë, fakti që ne kemi këtë ushtri dhe pajisje të shkëlqyer, nuk do të thotë që duhet t’i përdorim ato. Fuqia amerikane, si ushtarake, ashtu edhe ekonomike është parandaluesi më i mirë,” tha Presidenti Trump.

Tre muaj më parë, tha Presidenti, “na u desh të shkatërrojnë 100 për qind të ISIS-it dhe kalifatin e tij territorial. Ne vramë udhëheqësin e egër të ISIS-it Al-Bagadi, i cili ishte përgjegjës për aq shumë vdekje, përfshirë therjet masive të të krishterëve, myslimanëve dhe të gjithë atyre që ishin pengesë në rrugën e tij. Ai ishte një përbindësh.”

“ISIS-i, tha Presidenti Trump, është një armik natyror i Iranit. Shkatërrimi i ISIS-it është diçka e mirë për Iranin. Dhe ne duhet të punojmë së bashku për këtë dhe përparësi të tjera të përbashkëta.”

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG