Lidhje

Përplasje në Prishtinë për Kishën Ortodokse Serbe


Një pjesëtar i policisë është lënduar të shtunën gjatë përplasjeve me një grup studentësh që vunë një pankartë në dyert e Kishës Ortodokse Serbe që ndodhet në oborrin e Universitetit të Prishtinës. Studentët kundërshtojnë çdo përpjekje për funksionalizimin e kësaj kishe, e cila është ndërtuar në vitet 90, në kohën kur Kosova ishte nën regjimin e ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç. Statusi i kishës vazhdon të jetë temë debati në Kosovë, për shkak të vendit dhe kohës kur ka filluar të ndërtohet.

Përplasje në Prishtinë për Kishën Ortodokse Serbe
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

XS
SM
MD
LG