Lidhje

SHBA tërheq personelin jo të domosdoshëm nga Sudani, Tunizia


Shtetet e Bashkuara urdhëruan largimin e të gjithë personelit jo të domosdoshëm dhe të familjeve të diplomatëve të ambasadave amerikane në Sudan dhe Tunizi. Urdhri i Departamentit të Shtetit gjithashtu i paralajmëroi qytetarët amerikanë të mos udhëtojne në këto dy vende, për shkak të shqetësimeve rreth dhunës anti-amerikane në rritje.

Javën e kaluar, një film anti-mysliman i realizuar në Shtetet e Bashkuara, shkaktoi një valë protestash dhe dhunë në të gjithë Lindjen e Mesme dhe rajone të tjera. Njeriu që dyshohet se është autori i filmit u mor dje në pyetje nga autoritetet amerikane në Kaliforni.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG