Lidhje

Kofi Anan thotë se është "inkurajuar" nga njoftimet rreth situatës në Siri


I dërguari i OKB-së dhe Lidhjes Arabe Kofi Anan thotë se është "inkurajuar" nga raportet se një armëpushim brishtë mes trupave qeveritare dhe rebelëve në Siri duket se po respektohet, pavarësisht njoftimeve për dhunë.

Në një konferencë për Siri sot në Këshillin e Sigurimit të OKB, zoti Anan i kërkoi qeverisë siriane të ndërmarrë hapa të mëtejshme duke hequr trupat dhe armët e rënda nga qendrat e banuara.

Armëpushimi është duke u vëzhguar nga afër nga të dërguarit skeptikë perëndimorë dhe grupet siriane të opozitës të cilët po testojnë angazhimin e Presidentit Bashar al-Assad për të respektuar planin e paqes të ndërmjetësuar nga zoti Anan.

Shefi i OKB Ban Ki-moon tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të jetë e bashkuar nëse kërkon të mbajë Sirinë për të rënë në "kaos". Në një konferencë shtypi në Gjenevë, ai tha se shpreson të dërgojë së shpejti vëzhgues në vend.

Ka pasur njoftime për dhunë pasi armëpushimi hyri në fuqi.

Media shtetërore siriane tha se "terroristë të armatosur" hodhën në erë një autobus ushtarak në qytetin e Aleppos, duke vrarë një ushtar dhe duke plagosur 24 oficerë dhe kadetët.

Aktivistët e të drejtave të njeriut thanë se forcat siriane vranë të paktën tre civilë.

XS
SM
MD
LG