Lidhje

Kosovë: qyteti antik i Ulpianës, rifillojnë gërmimet


Në Kosovë, kanë rifilluar punimet në një nga zonat më të njohura arkeologjike, në qytetin antik të Ulpianës. Zona që është shpallur parku i parë arkeologjik në Kosovë, është vizituar nga 12 mijë veta vetëm gjatë tetë muajve të fundit. Zona arkeologjike e Ulpianës mbulon një sipërfaqe prej rreth 120 hektarësh dhe deri tani është arritur të zbulohen vetëm 3 hektarë.

Qyteti antik i Ulpianës, Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:14 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG