Lidhje

Ratko Mlladiç në gjendje të mirë shëndetsore për t’u ekstraduar në Hagë


Ratko Mlladiç në gjendje të mirë shëndetsore për t’u ekstraduar në Hagë
Ratko Mlladiç në gjendje të mirë shëndetsore për t’u ekstraduar në Hagë

Gjykatësit në Beograd vendosën sot se i akuzuari për krime lufte gjatë luftës në Bosnje, Ratko Mlladiç është në gjendje të mirë shëndetsore për t’u ekstraduar në Hagë në Gjykatën Ndërkombëtare për krimet e luftës në ish Jugosllavi.

Mlladiç, i cili e kaloi mbrëmë natën në burg, u paraqit sot përsëri në një gjykatë të Beogradit. Po sot, djali i tij Darko e vizitoi të jatin në burg, ku ky i fundit i tha të birit se nuk është fajtor nën akuzat për krime lufte, që janë ngritur kundër tij.

Darko Mlladic shprehu gjithashtu mendimin e tij se i jati nuk ishte mjaft i shëndetshëm për t’u transferuar në Hagë.

Ish komandanti i ushtrisë së serbëve të Bosnjes u paraqit dje para gjykatësit, pas arrestimit të tij në Serbinë veriore, 16 vjet pasi u shpëtoi drejtësisë. Avokatët thanë se seanca e djeshme gjyqësore u ndërpre për shkak të gjendjes së keqe shëndetsore të Mlladiçit.

Ish komandanti i ushtrisë së serbëve të Bosnjes u paraqit dje para gjykatësit, pas arrestimit të tij në Serbinë veriore, 16 vjet pasi u shpëtoi drejtësisë. Avokatët thanë se seanca e djeshme gjyqësore u ndërpre për shkak të gjendjes së keqe shëndetsore të Mlladiçit. Mjekët do të përcaktojnë nëse i akuzuari është në gjendje të vazhdojë daljen në gjyq.

Gjykata e Hagës për krimet e luftës në ish Jugosllavi ngriti aktpadi kundër Mlladiçit në vitin 1995 për krime, që ai thuhet se kreu ose dha urdhër gjatë rrethimit 3 vjeçar të Sarajevës si dhe për vrasjen e 8 mijë burrave dhe djemve musimanë të Bosnjes afër qytetit të Srebrenicës.

Gjykata serbe do të vendosë nëse plotësohen të gjitha kushteve për ekstradimin e Mlladiçit në Hagë. Zyrtarët serbë thanë se procesi do të zgjasë rreth një javë.

Rusia, aleate e Serbisë, bëri thirrje që gjyqi të jetë i drejtë. Ministria e Jashtme ruse tha sot se gjyqi nuk duhet të shfrytëzohet për të vazhduar pa kufi punën e Gjykatës së Hagës.

Kapja e Mlladiçit dhe të kërkuarit tjetër për krime lufte, komandantit të serbëve të Kroacisë, Goran Haxhië, është një kusht kyç për anëtarësimin e Beogradit në Bashkimin Evropian.

XS
SM
MD
LG