Lidhje

Jeta e romëve në Kosovë përmes pikturës


Jeta e romëve në Kosovë përmes pikturës
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Jeta e romëve në Kosovë përmes pikturës

Në Kosovë romët vazhdojnë të jenë një nga komunitetet më të diskriminuara dhe ndonëse janë integruar në jetën e vendit ende përballen me paragjykime dhe kushte të vështira jetese. Dy artistë, vëlla e motër, kanë zgjedhur pikturën si mënyrë për pasqyrimin e jetës dhe kulturës së këtij komuniteti. Korrespondentja jonë Edlira Bllaca i vizitoi në shtëpinë e tyre dhe na dërgoi këtë kronikë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG