Lidhje

Giuliani pohon: Presidenti ka patur dijeni për pagesën ndaj aktores


Avokati i presidentit Donald Trump, Rudy Giuliani, tha të mërkurën se zoti Trump e rimbursoi avokatin e tij personal me 130 mijë dollarë që u përdorën për të zgjidhur çështjen me aktoren e filmave për të rritur Stormy Daniels.

Aktores iu dhanë paratë në prag të zgjedhjeve të vitit 2016 për të heshtur rreth marrëdhënies së saj të dyshuar me zotin Trump.

Komentet e zotit Giuliani në emisionin "Hannity" të kanalit Fox News ishin në kundërshtim të drejtpërdrejtë me deklaratat e mëparshme të zotit Trump, ku ai thoshte se nuk kishte dijeni për çështjen.

Rudy Giuliani, avokat i Presidentit Trump

"Këto ishin para të paguara nga avokati i tij, nga fondet e firmës së tij apo çfarëdo fonde, nuk ka rëndësi. Presidenti e rimbursoi këtë shumë për një periudhë prej disa muajsh.”

Por, një muaj më parë, Presidenti Trump tha se nuk kishte dijeni për pagesën ndaj zonjës Daniels si pjesë e një marrëveshjeje të arritur pak ditë para zgjedhjeve presidenciale, që ajo të mos fliste në publik rreth marrëdhënies që thoshte se kishte patur me të.

Gazetari: A keni dijeni për pagesën prej 130 mijë USD për Stormy Daniels?

Presidenti: Jo.

Gazetari: Atëherë pse e bëri pagesën Michael Cohen, nëse akuzat nuk ishin të vërteta?

Presidenti: Duhet të pyesni Michael Cohen. Ai është avokati im.

Por avokati i zotit Cohen thotë se klienti i tij ka në plan të ushtrojë të drejtën e tij të Amendamentit të Pestë kundër vetë-inkriminimit në padinë e ngritur kundër tij nga zonja Daniels.

Cohen vendosi të ushtrojë të drejtën kundër vetë-inkriminimit pas bastisjes që FBI-ja i bëri shtëpisë, zyrës dhe dhomës së tij të hotelit muajin e kaluar.

Me këtë bastisje, autoritetet kërkonin dokumente që lidheshin me zonjën Daniels dhe çështje të tjera.

Zonja Daniels, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford, ka paditur zotin Cohen për shpifje, pasi ai kishte lënë të kuptohej se ajo gënjeu rreth marrëdhënies së dyshuar me zotin Trump.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG