Lidhje

Qeveria ruse i dorëzon dorëheqjen presidentit Putin


Kryeministri rus Dmitry Medvedev ka paraqitur dorëheqjen e kabinetit të tij, menjëherë pasi Presidenti Vladimir Putin propozoi një seri ndryshimesh kushtetuese që synojnë forcimin e parlamentit në kurriz të presidencës.

Propozimi i Putinit erdhi gjatë fjalimit të tij të përvitshëm në Asamblenë Federale në Moskë të mërkurën - një fjalim vjetor i stilit "mbi gjendjen e vendit", i cili u duk se parashtori hapat për të ruajtur ndikimin e Putinit mbi vendin kur mandati i tij aktual dhe i fundit presidencial të përfundojë në 2024-ën.

Sipas agjencive ruse të lajmeve, Putini më vonë emëroi Shefin e Shërbimit të Taksave Mikhail Mishustin si kryeministrin e ri të vendit.

Miratimi i kryeministrit dhe posteve të tjera kyçe të kabinetit, sugjeruar nga Putini në fjalimin e tij të mërkurën, së shpejti duhet të dërgohet pranë organit legjislativ të Dumës. Putini gjithashtu propozoi që Këshilli i Shtetit, aktualisht një grup këshillues i presidentit, të ketë me kushtetutë autoritet zyrtar.

"Këto janë ndryshime shumë serioze në sistemin politik", tha Putini në përshkrimin e propozimeve.

Disa orë pas fjalimit, Medvedev lëshoi një deklaratë.

"Në këtë kontekst, është e qartë që ne, si qeveri e Federatës Ruse, në këto kushte duhet t'i japim presidentit të vendit tonë mundësinë të marrë të gjitha vendimet e nevojshme", tha ai.

Rusia përtej Putinit

Ndryshimi i Kushtetutës dhe riorganizimi i qeverisë janë kapitulli i fundit në spekulimet e shumta mbi të ardhmen e Putinit, kur mandati i tij aktual dhe i fundit të përfundojë në 2024.

Ndryshimet kushtetuese për të ndaluar kufijtë e mandatit dhe një bashkim të mundshëm me Bjellorusinë fqinje janë ndër teoritë që janë debatuar gjerësisht si zgjidhje gjysmë ligjore për ta mbajtur Putinin në fuqi.

Sidoqoftë, me fjalimin e së mërkurës që sugjeron ndryshimin e presidencës, Putini dukej se la të kuptohej se po merrte pushtetin përmes një arkitekture të re kushtetuese - ndoshta si një kryeministër i sapo autorizuar ose anëtar i një këshilli të pavarur të sigurisë.

"Të gjithë po hamendësojnë: çfarë do të bëjë ky regjim hajdut për të qëndruar në pushtet pas vitit 2024," shkroi në Twitter një satirë politike, Мысли Перзидент.

Në të vërtetë, një reformë e veçantë, e propozuar nga Putini - që kushdo që kandidon për president duhet të jetojë në Rusi për të paktën 25 vjet - sugjeron se lideri rus kishte vëmendje ndaj konkurrentëve të mundshëm për vendin e Kremlinit në 2024.

Biznesmeni rus Mikhail Khodorkovsky, një oligark i dikurshëm dhe rival i Putinit i cili aktualisht jeton në mërgim, kishte thënë se ai ishte i hapur për të kandiduar për këtë post.

Ndryshimi - pasi të miratohet - në dukje do ta ndalonte atë nga zgjedhjet.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG