Lidhje

Takim Lavrov-Daçiç në Moskë


Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov u takua mërkurën Moskë me homologun e tij serb Ivica Daçiç.

një konferencë për shtyp pas takimit, zoti Lavrov kritikoi autoritetet e Kosovës për zbatimin e tarifës doganore prej 100 për qind për mallrat nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina, taksë ai tha se “synon t’u marrë frymënserbëve Kosovës.

Zoti Lavrov u kërkoi gjithashtu autoriteteve Shteteve Bashkuara dhe Bashkimit Evropian ndërhyjnë.

Nga ana e tij, ministri serb Daçiç falënderoi zotin Lavrov dhe presidentin rus Vladimir Putin për mbështetjen e vazhdueshme dhe tha se Serbia nuk do jetë gjendje mbrojë interesat e saj pa ndihmën e Rusisë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG