Lidhje

SHBA tërhiqet nga konferenca e investitorëve në Arabinë Saudite


Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin tha të enjten se nuk do të marrë pjesë në konferencën e investimeve në Arabinë Saudite javën e ardhshme, ndërsa administrata e Presidentit Donald Trump pret përfundimet e hetimit për gazetarin saudit, Jamal Khashoggi.

Zoti Mnuchin e njoftoi vendimin me një postim në Twitter, pas një takimi me presidentin Donald Trump dhe Sekretarin e Shtetit,

Mike Pompeo, i cili sapo është kthyer nga takimet me udhëheqësit e Riadit dhe Ankarasë.

Arabia Saudite ka thënë se ka në plan ta mbajë konferencën e planifikuar për në 23-25 tetor, pavarësisht nga një valë anulimesh nga udhëheqës të biznesit, qeverive dhe medias.

Tërheqja e zotit Mnuchin, vjen pas tërheqjes së zyrtarëve të lartë të financave, tregëtisë, dhe diplomacisë nga Britania, Franca, Gjermania dhe Holanda.

Zyrtarët turq kanë thënë se besojnë se gazetari Khashoggi, që ishte kritik i ashpër i Princit të Kurorës, Mohammed bin Salman, ishte vrarë në konsullatën saudite në Stamboll dhe trupi i tij ishte copëtuar dhe nxjerrë nga godina.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG