Lidhje

Schiff: Dokumenti sekret për Rusinë është ndryshuar


Demokrati më i lartë në Komisionin për Çështjet e Zbulimit në Dhomën e Përfaqësuesve tha se republikanët e këtij komisioni i bënë ndryshime një dokumenti sekret para se ta dërgonin atë në Shtëpinë e Bardhë, në vend që të dërgonin versionin që u kishin treguar ligjvënësve. Dokumenti kritikon FBI-në për qëndrime të njëanshme kundër Presidentit Donald Trump dhe mund të ketë pasoja për çështjen e hetimeve rreth ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet amerikane. Republikanët, të cilët kanë shumicën në komision i kanë dhënë dritën e gjelbër publikimit të dokumentit.

Shtëpia e Bardhë mund të vendosë qysh sot për ta bërë publik dokumentin, i cili thuhet se flet për njëanshmëri në Departamentin e Drejtësisë kundër Presidentit Donald Trump.

Të martën mbrëma Presidenti Trump u shpreh se donte që dokumenti të bëhej publik.

Ndërkohë, demokrati më i lartë në Komisionin për Çështjet e Zbulimit Adam Schiff shkruante në një letër drejtuar kryetarit republikan të komisionit, Devin Nunes, se demokratët kishin zbuluar diçka të mërkurën mbrëma: se dokumentit i ishin bërë ndryshime që anëtarët e komisionit nuk kishin mundur t’i shqyrtonin ose t’i miratonin dhe se gjendja ishte "thellësisht shqetësuese".

Zoti Schiff shkruante se: "Edhe pse ndryshimet e bëra nuk korrigjojnë shtrembërimet dhe pasaktësitë e thella në dokumentin tuaj, ato megjithatë janë thelbësore".

Meqenëse dokumenti mbetet sekret, është e paqartë se për çfarë ndryshimesh bëhet fjalë.

Një zëdhënës i zotit Nunes u përgjigj me një deklaratë, duke thënë se versioni i dërguar në Shtëpinë e Bardhë përmbante vetëm "redaktime të vogla" dhe se demokratët po përpiqeshin të zhvendosnin vemendjen nga "abuzimet për të cilat flitet në dokument".

Të mërkurën, Byroja Federale e Hetimeve tha se ishte "thellësisht e shqetësuar" në lidhje me saktësinë e dokumentit dhe se i ishte dhënë pak mundësi për ta analizuar dokumentin prej katër faqesh përpara se komisioni të votonte që ai të bëhej publik.

Pasojat e publikimit të dokumentit mund të jenë të rënda. Çdo akuzë për veprime të njëanshme nga Byroja Federale e Hetimit mund t'i japë presidentit arsye të kërkojë largimin e zyrtarëve të lartë të FBI-së dhe të Drejtësisë dhe ndoshta edhe të prokurorit të posaçëm që heton rreth zotit Trump si dhe rreth një bashkëpunimi të fshehtë të fushatës së tij me Rusinë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG