Lidhje

Senati: Diskriminimi në bazë të fesë, anti-amerikan


Një komision i Senatit u është kundërvënë komenteve të Donald Trumpit duke mbështetur një masë që thotë se ndalimi i hyrjes së individëve në Shtetet e Bashkuara bazuar në besimin e tyre fetar do të ishte një akt anti-amerikan.

Pretendenti republikan Donald Trump bëri thirrje që t’u ndalohet hyrja myslimanëve në Shtetet e Bashkuara, pas sulmeve në Kaliforni dhe Paris.

Komisioni i Senatit për Gjyqësorin votoi të enjten me 16 vota pro dhe 4 kundër për një amendament pa fuqi ligjore të propozuar nga senatori Patrick Leahy. Katër republikanët që votuan kundër përfshinin kandidatin presidencial Ted Cruz.

Senatori Leahy thotë se amendamenti dërgon “një mesazh të qartë dhe të drejtpërdrejtë se Amerika mirëpret njerëz nga të gjitha vendet dhe besimet”.

XS
SM
MD
LG