Lidhje

Senatorët amerikanë Mekein dhe Liberman vizitojnë Egjiptin


Senatorët amerikanë Mekein dhe Liberman vizitojnë Egjiptin
Senatorët amerikanë Mekein dhe Liberman vizitojnë Egjiptin

Senatorët amerikanë Xhon Mekein dhe Xho Liberman vizituan Egjiptin.

Sot ata shkuan në Sheshin Tahrir në qendër të Kairos, ku u mbajtën demonstratat më të fuqishme të revolucionit egjiptian, që rrëzoi nga pushteti dy javë më parë Presidentin Hosni Mubarak.

Dy senatorët u takuan me Ministrin e Jashtëm egjiptian Ahmed Abul Geit, me të cilin biseduan lidhur me zhvillimet politike pas kryengritjes që i dha fund sundimit 30-vjeçar të Hosni Mubarakut.

Ata diskukutan edhe për gjendjen në Libinë fqinje. Javën e kaluar në Egjipt ishin shefja e politikës së jashtme të BE-së Kathrine Ashton dhe kryeministri britanik David Cameron. BE i ka bërë thirrje udhëheqjes së përkohëshme egjiptiane për mbajtjen e zgjedhjeve sa më shpejt që të jetë e mundur.

XS
SM
MD
LG