Lidhje

Sfidat pas zgjedhjeve të Veriut të Mitrovicës


Zgjedhjet e së dielës në veriun e Mitrovicës, ku fitues doli kandidati i mbështetur nga Beogradi, i dhanë fund procesit të votimeve për pushtetin komunal në Kosovë, ku për herë të parë u përfshinë komunat veriore të banuara me shumicë serbe. Zbatimi i rezultateve të zgjedhjeve ndërkaq pritet të përballet me sfidën e krijimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe, një mekanizëm i paraparë me marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Zgjedhjet në Veri të Mitrovicës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00


XS
SM
MD
LG