Lidhje

Shanahan: Kina, fokusi kryesor i Pentagonit


Në ditën e tij të parë si sekretar i mbrojtjes në detyrë, Pat Shanahan theksoi se Kina duhet të jetë fokusi kryesor i Pentagonit.

Ndihmësit thanë se zoti Shanahan, i cili kryeson Pentagonin pas largimit të ish-sekretarit Jim Mattis, theksoi temën e Kinës në një takim të mërkurën me udhëheqësit kryesorë civilë të departamentit, duke përfshirë krerët e shërbimeve ushtarake.

Ndihmësit nuk janë të autorizuar të flasin publikisht për mbledhjet e brendshme në Pentagon, prandaj komentuan me kushtin e anonimitetit.

Sipas një ndihmësi, Pat Shanahan tha në mbledhje se ai është përqendruar në strategjinë e hartuar dhe të zbatuar nën zotin Mattis, që fokusohet tek Rusia dhe Kina si "fuqi të mëdha" rivale. Në këtë kontekst, ai u tha udhëheqësve civilë të ngulitnin në mendje fjalët "Kina, Kina, Kina".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG