Lidhje

SHBA dënon dhunën gjatë protestës në Shqipëri


SHBA dënon dhunën gjatë protestës në Shqipëri

Shtetet e Bashkuara dënuan dhunën në Shqipëri dhe shprehën keqardhjen për humbjen e jetëve dhe plagosjet gjatë protestave.

"Na vjen keq që demonstrata nuk ishte paqësore dhe që nuk u morën parasysh thirrjet për qetësi që u bënë përpara prostestës", tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit P J Crowley në konferencën e tij të përditshme për shtyp.

Dje, një ditë para protestës ambasada amerikane bëri thirrje që ajo të ishte paqësore dhe konstruktive.

Zoti Crowley tha sot se u mësua me keqardhje për disa vdekje dhe disa dhjetra të plagosur nga përleshjet.

"Përdorimi i retorikës provokuese dhe sugjerimi apo toleranca e çdo lloj dhune i shkakton një dëm të madh popullit të Shqipërisë, cili meriton më shumë se kaq", tha zoti Crowley në konferencën për shtyp.

Qëndrimi i shprehur prej tij kishte të njejtin ton si deklarata e përbashkët e Shteteve të Bashkuara, BE-së dhe OSBE-së në Tiranë ku shprehej keqardhja qe demonstrata nuk ishte paqësore dhe kishte pasur viktima.

Të ngjashme

XS
SM
MD
LG