Lidhje

SHBA kërkon ekstradimin e të dyshuarit si terrorist


Zjarr para burgut ku mbahet Christian Ganczarski

Shtetet e Bashkuara kërkojnë ekstradimin e një personi të dyshuar si terrorist i Al Kaidës, i cili ndodhet në burg në Francë.

Christian Ganczarski, shtetas gjerman, akuzohet për planifikimin e një komploti për të vrarë shtetas amerikanë dhe për furnizimin me mbështetje materiale të Al Kaidës.

Ganczarski ndodhet aktualisht në burg në Francë, i dënuar për rolin e tij në një sulm të Al Kaidës të vitit 2002 në një sinagogë në Tunizi.

Nëse ekstradohet dhe gjykohet në Shtetet e Bashkuara, ai mund të përballet me burgim të përjetshëm.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG