Lidhje

SHBA, fillon ministeriali për lirinë fetare


Religious Freedom
Religious Freedom

Sekretari amerikan i Shtetit tha se të gjithë njerëzit nga çdo vend i botës duhet të lejohen të praktikojnë hapur besimin e tyre dhe të besojnë atë që duan të besojnë. Ai i bëri komentet në Uashington, në hapje të një takimi në nivel ministrash për avancimin e lirisë fetare.

Në takimin disaditor janë ftuar më shumë se 100 delegacione të huaja dhe shumë vende përfaqësohen nga ministrat e jashtëm. Shqipëria përfaqësohet nga ambasadorja Floreta Luli Faber, ndërsa Kosova nga ministri i Jashtëm Behxhet Pacolli.

Zoti Pompeo tha se angazhimi i Amerikës ndaj lirisë fetare nuk do të lëkundet asnjëherë. Ai tha se gjatë kësaj jave që zhvillohet konferenca, ai do të kërkojë mendimin e të pranishmëve se si mund të avancohet më mirë liria e fesë.

Në konferencë marrin pjesë përfaqësues nga shoqëria civile si dhe nga komunitete të krishtere, myslimane, hebraike, hindu, sik, budiste, Falun Gong dhe preardhjesh të tjera laike.

Të mërkurën, sekretari Pompeo për herë të parë do të ndajë çmimet e Departamentit amerikan të Shtetit për Lirinë Fetare.

Të enjten paradite, zoti Pompeo dhe nënpresidenti i SHBA Mike Pence do të mbajnë fjalime mbi gjendjen e lirisë fetare në botë dhe do të theksojnë lirinë fetare si një përparësi kryesore të politikës së jashtme amerikane.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG