Lidhje

SHBA, hyn në fuqi ndalimi i udhëtimit për evropianët


Ndalimi i udhëtimit nga Evropa drejt SHBA-së, pjesë e strategjisë amerikane për të parandaluar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës, ka hyrë në fuqi.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, njoftoi ndalimin të mërkurën në mbrëmje gjatë një fjalimi nga Zyra Ovale.

Presidenti Trump duke iu drejtuar kombit
Presidenti Trump duke iu drejtuar kombit

Ndalimi prej 30 ditësh bllokon vizitorët e huaj nga 26 vende të Evropës. Fillimish Britania dhe Irlanda u lanë jashtë, por të shtunën Nënpresidenti Mike Pence bëri të ditur se duke nisur nga e hëna do të ndalohen udhëtimet drejt SHBA-së edhe nga këto dy vende.

Për shtetasit amerikanë dhe rezidentët e përhershëm që ishin jashtë vendit në kohën e njoftimit të Presidentit Trump fillimisht nuk ishin të sigurtë nëse do të lejoheshin të ktheheshin në vend pas të premtes.

Ata janë të përjashtuar nga ndalimi, por kjo nuk ishte e qartë nga fjalimi i presidentit. Shumë prej tyre u përpoqën të rezervojnë fluturimet drejt Shteteve të Bashkuara, para se ndalimi të hynte në fuqi.

Mark, një rezident amerikan që ishte në Spanjë në kohën e njoftimit të Presidentit Trump, i tha agjensisë së lajmeve Reuters se ai u kthye "pak më parë" sesa e kishte planifikuar.

Presidenti Trump mori vendimin për ndalimin pa u këshilluar me ndonjë zyrtar evropian.

"Bashkimi Evropian nuk e pranon faktin se vendimi i Shteteve të Bashkuara për të vendosur një ndalim udhëtimi u mor në mënyrë të njëanshme dhe pa konsultime," thanë Ursula von der, presidente e Komisionit Evropian dhe Charles Michel, president i Këshillit Evropian, në një deklaratë të përbashkët.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel
Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel

"Koronavirusi është një krizë globale, jo e kufizuar në një kontinent, dhe kërkon bashkëpunim dhe jo veprim të njëanshëm," thanë von der Leyen dhe Michel. "Bashkimi Evropian është duke ndërmarrë veprime të forta për të kufizuar përhapjen e virusit."

Të gjithë amerikanëve që kthehen nga Evropa do t'u kërkohet të vetë-karantinohen për 14 ditë pas mbërritjes në SHBA, në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG