Lidhje

SHBA, në prag të planit për paqen izraelito-palestineze


Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ish-shefi i ushtrisë Benny Gantz, sfiduesi i tij në zgjedhjet e parakohshme të marsit, zhvillojnë sot takime të ndara në Shtëpinë e Bardhë, ku presidenti Donald Trump pritej të ndante hollësi rreth planit të tij të shumëpritur për zgjidhjen e konflikti izraelito-palestinez.

Shpallja në publik e planit pritet të bëhet të martën gjatë një konference të përbashkët shtypi me pjesëmarrjen e Presidentit Trump dhe Kryeministrit Netanyahu.

Duke folur të hënën në Zyrën Ovale me kryeministrin Netanyahu, Presidenti Trump tha se plani i tij "ka shumë kuptim për të gjithë."

Ai nuk pranoi të zbulojë hollësi dhe të shpjegonte se përse plani do të ishte i favorshëm për palestinezët, por tha se "është diçka që ata duhet ta dëshirojnë".

Palestinezët nuk kanë pranuar të bisedojnë me administratën Trump, si protestë ndaj politikave pro-izraelite të presidentit, siç ishte zhvendosja e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jeruzalem.

Palestinezët druajnë se plani do t'i shuajë shpresat e tyre për një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor, Jeruzalemin Lindor dhe Rripin e Gazës. Udhëheqësit palestinezë thonë se ata nuk u ftuan nga Uashingtoni dhe se asnjë plan paqeje nuk mund të funksionojë pa pjesëmarrjen e tyre.

"Ata ndoshta nuk do ta pëlqejnë atë fillimisht," tha Presidenti Trump. Por mendoj se në fund do ta pëlqejnë…. Është një plan shumë i mirë për ta. Në fakt është tepër i mirë për ta,” tha ai.

Ministria e jashtme palestineze tha në një deklaratë të dielën se asnjë Palestinez nuk do ta pranonte planin.

Presidenti Trump e ka reklamuar projektin e tij si "marrëveshjen e shekullit", por hollësitë kanë mbetur të fshehta gjatë tre viteve punë për të arritur deri në shpalljen e tij.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG