Lidhje

Shkup, dilema rreth datës së zgjedhjeve


Paralajmërimet e Kryeministrit maqedonas se nuk do të japë dorëheqjen nëse opozita bllokon miratimin e ligjeve në parlament dhe funksionimin normal të tij, po shtojnë dilemat rreth datës së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, nëse do të mbahen ose jo sipas planit, më 12 prill. Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut Talat Xhaferi thotë se vendimi për shpalljen e zgjedhjeve nuk i takon parlamentit dhe se procedurat për shpalljen e zgjedhjeve me një qeveri teknike ndryshojnë nga ato të zakonshmet. Në mënyrë që një qeveri teknike të organizojë procesin zgjedhor zotit Zaev i duhet të japë dorëheqjen 100 ditë para zgjedhjeve.

Shkup, dilema rreth datës së zgjedhjeve
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG