Lidhje

Shpallen kandidaturat e Oscar-it


Shpallen kandidaturat e Oscar-it

Filmi aventurist me teknologji tre dimensionale, Hugo, i Martin Scorsese ka marrë 11 emërime për çmimin Oscar, përfshirë edhe kategorinë për filmin më të mirë, duke ia kaluar filmit të heshtur The Artist .

Akademia e Arteve dhe the Motion Picture Arts and Science të martën njoftoi kandidatët në Beverly Hills të Kalifornisë.

Filmi francez që i bën nder të epokës së heshtur të filmave të Hollivudit, The Artist, fitoi 10 kandidatura, përfshirë edhe atë për filmin më të mirë. Çmimi për filmin më të mirë është më i preferuari, pas çmimit për muzikën më të mirë apo komedinë më të mirë në të ndarë në festivalin e këtij muaji Golden Globes.

Në mesin e nëntë kandidatëve për filmin më të mirë janë filmi Moneyball, i cili mori në pesë emërime të tjera, si dhe filmi i Steven Spielberg World War One Epic War Horse, i cila gjithashtu mori gjashtë emërime.

Seriali i bazuar në Hawaii i regjisorit Alexander Payne The Descendants, i cili fitoi çmimin e dramës më të mirë në Golden Globes, është gjithashtu ndër pretendentët për filmin më të mirë së bashku me filimin i cili trajton çështjen e të drejtave civile në vitet 1960 The Help. Filmi Midnight in Paris, September 11, Extremely Laud & Incredibly Close dhe The Tree of Life gjithashtu kanë marrë emërime për çmimet për Oscar.

XS
SM
MD
LG