Lidhje

Shqipëri, drejtori e posaçme për gjurmimin e pasurive kriminale


Shqipëri, drejtori e posaçme për gjurmimin e pasurive kriminale

Policia shqiptare bëri të ditur se ka ngritur një drejtori të posaçme për gjurmimin e pasurive kriminale, në vijim të perpjekjeve per te luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar. Ministri i brendshem, Lulezim Basha, tha sot se gjykatat kane marre 5 vendimet e para gjyqesore per sekuestrim te pasurive kriminale, duke u bazuar ne ligjin e ri antimafia. Bashkimi Europian i ka kerkuar Shqiperise te thelloje luften kunder krimit dhe korrupsionit, si dhe te konfiskoje pasurite e grupeve te organizuara kriminale, nderkohe qe po diskutohet propozimi per te lehtesuar regjimin e vizave afatshkurtra per shtetasit shqiptare.

XS
SM
MD
LG