Lidhje

Shqipëri, emigrimi me pasoja të mëdha demografike


Shqipëri, emigrimi me pasoja të mëdha demografike
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Në Shqipëri emigrimi po sjell pasoja të mëdha demografike dhe rënie të shtesës natyrore të popullsisë. Qarku i Gjirokastrës mbetet nga zonat më të prekura në vend për nga braktisja prej banorëve. Studiuesit bëjnë thirrje që vendi të hartojë sa më shpejt politika demografike për të frenuar sidomos largimin e të rinjve jashtë vendit dhe për të nxitur lindjet e reja. Korespondenti ynë Raimond Kola sjell hollësitë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG