Lidhje

Shqipëri, përpjekjet për ri-integrimin e personave të riatdhesuar


Shqipëri, përpjekjet për integrimin e të riatdhesuarve
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Edhe këtë fillimviti po vazhdojnë operacionet për riatdhesimin e shqiptarëve, që emigruan vitet e fundit në rrugë të jashtligjshme në vendet e Bashkimit Europian. Sot, 30 shqiptarë, që kishin kërkuar azil në Francë dhe Belgjikë, u riatdhesuan në Rinas nga autoritetet e këtyre vendeve. Pas riatdhesimit, shumë prej azilkërkuesve hasin vështirësi për riintegrimin në vendlindje, ndërsa një numër i vogël, arrin të mbështetet nga bashkitë dhe shoqatat joqeveritare gjatë procesit të vështirë të punësimit apo shkollimit të fëmijëve.

Shqipëri, përpjekjet për integrimin e të riatdhesuarve
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG