Lidhje

Ban Ki-moon, thirrje për ndalimin e dhunës në Siri


Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon po i vazhdon thirrjet që forcat siriane t’i japin fund luftimeve, me qëllim që të përfundojë konflikti thuajse 19-mujor. Sot zoti Ban i kërkoi qeverisë së presidentit sirian al-Assad të vendosë një ndalim të njëanshëm të luftimeve dhe theksoi nevojën që vendet e tjera të ndërpresin dërgimin e armëve për forcat siriane dhe ato të opozitës. Zoti Ban foli në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin francez François Hollande, i cili tha se ndalimi i luftimeve do të ishte fillimi i zgjidhjes për krizën siriane. Ai shtoi se Franca do të forcojë sanksionet, deri në momentin kur zoti Assad të largohet nga pushteti dhe t’i hapë rrugën tranzicionit politik.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG