Lidhje

SHBA përshëndet OIB për pezullimin e anëtarësimit të Sirisë


Shtetet e Bashkuara përshëndetën Organizatën Islamike të Bashkëpunimit për pezullimin e Sirisë nga blloku i 57 vendeve anëtare.

Në një deklaratë pas lëvizjes, zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Victoria Nuland tha se vendimi i organizatës dërgon një mesazh të fuqishëm qeverisë së presidentit Bashar al-Assad dhe tregon izolimin ndërkombëtar në rritje.

Pezullimi vjen ndërkohë që Këshilli i Sigurimit të OKB-së ka në plan të zhvillojë një séance diskutimi për situatën në Siri. Mandati i misionit të vëzhguesve skadon të djelën.

Shefja e OKB-së për të drejtat e njeriut Valerie Amos u tha gazetarëve në Damask se më shumë se 2 presje 5 milion sirianë kanë nevojë për asistencë si pasojë e dhunës.

Po sot, organizata Human Rights Watch tha se një bombë në qytetin e kontrolluar nga rebelët të Azazit nga një avion sirian vrau më shumë se se 40 civilë dhe plagosi gati 100 të tjerë.
XS
SM
MD
LG