Lidhje

Policia spanjolle dëbon mbi 80 imigrantë


Policia spanjolle dëboi mbi 80 migrantë që u përpoqën të hyjnë në Spanjë ilegalisht nga ujrat e Mesdheut.

Migrantët zbarkuan javën e kaluar në ishullin e vogël spanjoll de Tierra, pranë brigjeve të Marokut. Autoritetet spanjolle thonë se policia i dëboi shumicën e migrantëve të martën në mengjes, duke ia dorëzuar ata autoriteteve në Marok.

Disa imigrantë gra dhe fëmijë u dërguan në një spital spanjoll për trajtim. Grupet e të drejtave të njeriut e kanë kritikuar dëbimin, duke thënë se migrantët duhet të dokumentoheshin, t’u jepej e drejta e avoktit dhe të lejoheshin të kërkonin azil.

Disa qindra migrantë nga Afrika përpiqen të hyjnë në Evropë përmes Spanjës në kërkim të një jete më të mirë.
XS
SM
MD
LG