Lidhje

Sulm vetëvrasës me bombë në Pakistan


Zyrtarët pakistanezë thonë se të paktën 15 persona u vranë në një sulm vetëvrasës me bombë në një rajon fisnor në veriperëndim të Pakistanit.

Autoritetet thonë se shpërthimi me sa duket pati si objektiv milicinë pro-qeveritare të krijuar për të luftuar militantët talebanë.

Rreth 30 persona të tjerë u plagosën në këtë sulm, pranë provinces Khyber Pakhtunkhwa pranë Afganistanit.

Ndërkohë, Fëmijë në Pakistan dhe Afganistan u mblodhën sot për t’u lutur për shërimin e 14-vjeçares Malala Yousafzai, e cila është qëlluar në kokë nga Talebanët.

Militantët talebanë në Pakistan e qëlluan 14-vjeçaren pakistaneze në kokë dhe në qafë të martën, kur po dilte nga shkolla.

Adoleshentja ka marrë emër në shkallë ndërkombëtare për përpjekjet e saj në mbështetje të arsimit për vajza dhe për dokumentimin e mizorive të talebanëve në rajonin ku jeton në Luginën Swat.

Kryeministri pakistanez Raja Pervaiz Ashraf e cilësoi sulmin si një krim kundër njerëzimit dhe si goditje ndaj vlerave themelore morale dhe sociale të Pakistanit.

Policia pakistaneze arrestoi dje një numër të dyshuarish, kryesisht në Luginën Swat.
XS
SM
MD
LG