Lidhje

Tajfuni Bofa prek përsëri Filipinet


Parashikuesit e motit thonë se një tajfun i cili përfshiu Filipinet jugore javën e kaluar, duke shkaktuar vdekjen e qindra njerëzve dhe duke lënë mijëra të tjerë pa strehë, goditi përsëri ishujt sot në zonën veriore.

Shërbimi shtetëror metereologjik i Filipineve tha sot se tajfuni Bofa është shndëruar në një stuhi tropikale dhe ka përfshirë skajin verior të ishullit kryesor Luzon. Meterologët thonë se reshijet e shiut përbëjnë shqetësimin kryesor për shkak të rëshqitjeve të tokës dhe përmbytjeve të mundëshme.

Qendra e përbashkët për paralajmërimin e tajfuneve në Havai bëri njoftimin e saj më të fundit sot, duke parashikuar se Bofa do të shuhet në Detin e Kinës Jugore brenda 24 orësh.

Tajfuni Bofa që goditi provincën jugore të Mindanaos të mërkurën, ka lënë më shumë se 500 të vdekur dhe 800 të tjerë të humbur.
XS
SM
MD
LG