Lidhje

Thein: Birmania në pikë kritike në rrugën e tranzicionit


Burma President Thein Sein, May 14, 2012.

Takimi vjen pas heqjes zyrtare të sanksioneve amerikane ndaj këtij vendi të Azisë juglindore

Presidenti birmanez Thein Sein i tha një grupi afaristësh amerikanë se Birmania është në një "pikë kritike" ndërsa kalon nga një administrate ushtarake në demokraci dhe në reforma ekonomike.

Ai i bëri këto komente sot gjatë një takimi, vetëm 2 ditë pasi Shtetet e Bashkuara lehtësuan sanksionet ndaj Birmanisë për të lejuar bizneset amerikane që të investojnë në atë vend për here të parë pas 15 vjetësh.

Në takim morën pjesë edhe kompani si Coca Cola, Caterpillar, dhe Goldman Sachs.
Po sot, Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton u takua sot me presidentin e Birmanisë Sein. Pas takimit Sekretarja Klinton e falenderoi atë për lirimin e disa të burgosurve politikë dhe i kërkoi të lirojë të gjithë të tjerët.
XS
SM
MD
LG