Lidhje

Tetovë, një nënë e katër fëmijë të vdekur pas djegies së banesës


Një grua me katër fëmijët e saj kanë humbur jetën pasi shtëpia e tyre në Tetovë ishte përfshirë nga zjarri në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes. Prokuroria publike në Tetovë ka hetuar shkaqet së bashku me ekipet e policisë dhe të zjarrfikësve të qytetit, por ende nuk ka një version zyrtar se si kishte rënë zjarri. Prokurori në detyrë i ka bërë thirrje një ekipi të mjekëve ligjorë nga Shkupi dhe ekipeve të kompanisë së energjisë elektrike EVN për të ndihmuar në vërtetimin e rrethanave dhe shkaqeve të zjarrit.

Trupat e pajetë të pesë viktimave të familjes Zylbehari janë dërguar në qendrën klinike të Shkupit për t’iu bërë autopsinë. Bëhet e ditur se mosha e fëmijëve ishte nga 6 deri 14 vjeç, ndërsa nëna e tyre Fatimja 39 vjeçe. Babai i fëmijëve thuhet të kishte qenë në punë, në turnin e natës si roje në një firmë.

Ngjarja e ndodhur në Çarshinë e epërme të Tetovës ka shqtesuar banorët e atjeshëm. Dyshimet ndërlidhen me sobën e ngrohjes ose ndonjë instalim të dëmtuar apo të ngarkuar elektrik. Burime nga organet e hetuesisë kanë lënë të kuptohet se viktimat nuk ishin tërësisht të karbonizuara çka mundëson idetifikimin e tyre.

Ekipet e zjarrfikësve thonë se kishin arritur me kohë pranë vendit të ngjarjes, por se e kishin pasur të vështirë qasjen deri tek shtëpia për shkak të rrugicave të ngushta dhe dendësisë së lagjes.

Teuta Arifi, kryetare e Komunës së Tetovës që kishte dalur në vendin e ngjarjes, u tha mjeteve të informimit se priste konstatimet nga organet përkatëse nëse ka pasur ose jo lëshime eventuale që mund të kishin sjellur tek kjo situatë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG