Lidhje

Thaçi vlerëson zgjedhjet në Kosovën veriore


Në Kosovë, kryemininstri Hashim Thaçi vlerësoi zgjedhjet komunale në Kosovën veriore, të cilat u shoqëruan me incidente dhune dhe pjesëmarrje të ulët.

Zoti Thaçi tha se votimet e djeshme në zonat me shumicë serbe ishin një hap historik në përpjekjet për integrimin e veriut.

Votimet u ndërprenë kur persona të maskuar hynë me forcë në disa shkolla që shërbenin si qendra votimi në qytetin e Mitrovicës, duke sjellë si rezultat largimin e vëzhguesve të OSBE-së.

Nacionalistët serbë kishin bërë thirrje për bojkotim dhe disa prej tyre kishin thënë se votimi do të ishte një akt tradhëtie.

Zgjedhjet ne Kosove
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00
XS
SM
MD
LG