Lidhje

Tiranë: Gati të nisë zyrtarisht Vettingu dhe reforma në drejtësi


Avokati i Popullit është gati të shpallë nisjen e procesit të vettingut, sipas ligjit, që synon një pastrim të plotë të sistemit të drejtësisë nga personat, që kanë abuzuar me postin.

Pastrimi i figurave në drejtësinë shqiptare
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

Pasi këtë procedurë nuk mundi ta kryente Presidenti i Republikës për shkak të afateve kushtetuese të tejkaluara, atëherë është Avokati i Popullit zyrtari, që do të shpallë dhe zbatojë përzgjedhjen e kandidatëve për komisionet e vettingut në fazën e parë.

Hapi i parë i kësaj procedure, që nis së shpejti, është kërkesa publike për të sjellë kandidatura për të ngritur organet kryesore, që do të kryejnë vettingun.

Me kandidaturat hartohen dy lista; njëra me emrat që plotësojnë kriteret dhe tjetra me ata që nuk i plotësojnë sa duhet ato, dhe të dyja shqyrtohen nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit.

Pas sugjerimeve të tyre, Avokati i Popullit ia dërgon parlamentit kandidaturat për votim.

Prej disa kohësh një grup pune është ngritur pranë institucionit të Avokatit të Popullit, i cili po punon me transparencë për të nisur zbatimin e ligjit të Vettingut dhe të ligjit për qeverisjen e gjyqësorit, ku përfshihen ngritja dhe funksionimi i këshillit të lartë të gjyqësorit (KLGJ), këshillit të lartë të prokurorisë (KLP) dhe këshillit të emërimeve në drejtësi (KED).

Kjo shpallje shënon nisjen e zbatimit të një reforme të thellë, me rindërtim institucionesh dhe me përzgjedhje të njerëzve më të pastër e më me integritet në sistemin gjyqësor.

Zyrtarët dhe ekspertët besojnë se celësi i suksesit të kësaj reforme në drejtësi do të jetë bashkëpunimi mes institucioneve për të zgjedhur profesionistë të pavarur nga politika, dhe mospërfshirja e personave dhe ndikimeve politike.

Sipas zotit Totozani, nisja e këtij procesi është një mundësi e mirë për t'u përfshirë në sistemin gjyqësor shqiptar edhe të shumë djem e vajzave të reja, që studjojnë për drejtësi jashtë Shqipërisë, të cilët mund të punësohen në vendet e lira, që do të sjellë vettingu, në përputhje me kriteret ligjore.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG