Lidhje

Trump: Nuk kam bërë asgjë që të justifikonte shkarkimin


Presidenti Donald Trump kritikoi enjten zërat radhët e demokratëve rreth mundësisë për nisur procedurën për shkarkimin e tij si rezultat i hetimeve mbi ndikimin e Rusisë zgjedhjet presidenciale vitit 2016. Ai tha se nuk ka bërë asgjë për merituar një gjë tillë.

Komentet zoti Trump i bëri Shtëpinë e Bardhë para se nisej për një udhëtim drejt Kolorados. Një ditë parë Prokurori i Posaçëm Robert Mueller tha se nuk kishte prova mjaftueshmepër akuzuar presidentin për konspiracion gjatë zgjedhjeve vitit 2016, por shtoi se “hetimet po ashtu nuk arritën përfundimin se presidenti nuk ka kryer asnjë lloj shkeljeje”.

Nëse do ishim bindur se presidenti nuk ka kryer asnjë shkelje do ta kishim thënë këtë, tha zoti Mueller.

raportin e zotit Mueller përmenden disa raste mundshme presidenti mund akuzohet për pengim drejtësie.

Në një reagim pas kësaj deklarate, kryetarja e Dhomës Përfaqësuesve Nancy Pelosi e cila ndodhet nën presionin e disa demokratëve përkrahin nisjen e procedurës për shkarkimin e presidentit, tha se "asgjë nuk është hequr tavolina".

I pyetur nëse e pret një gjë tillë, presidenti Trump tha se "nuk sheh asnjë mundësi se si ata mund ta bëjnë këtë. Është një çështje e pistë, e ndyrë dhe neveritshme ... është një presion agresiv ndaj presidencës", tha ai.

Zoti Trump tha gjithashtu se zoti Mueller si prokuror ishte konflikt duke vënë dukje se ai është një mik i ngushtë i ish-drejtorit FBI- James Comey, cilin zoti Trump e shkarkoi disa javë pasi mori detyrën, fillim 2017.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG