Lidhje

Trump kërkon falje për komentet e mëparshme


Republikani Donald Trump shprehu dje keqardhje për komente që ka bërë në të kaluarën, për të cilat tha se mund të kenë prekur personalisht të tjerë. Kohët e fundit kandidati republikan u bë objekt kritikash pasi sulmoi familjen e një ushtari të vrarë amerikan, të besimit mysliman. Khizr Khan, babai i kapitenit Humayun Khan, i cili u vra në Irak në 2004, e kritikoi zotin Trump në Kuvendin demokrat.

Komentet e zotit Khan në kuvend u pasuan nga një barazh sulmesh, dhe kritikash nga kandidati republikan. Tani Donald Trump e ka ndryshuar tonin:

“Nganjëherë në një debat të ndezur, kur je duke folur për një numër temash, nuk zgjedh fjalët e duhura, ose thua diçka të gabuar. Më vjen keq që e kam bërë një gjë të tillë, pasi i kam shkaktuar dhimbje personale dikujt tjetër”.

Komentet pa dorashka dhe akuzat pa filtër kanë qenë një ndër elementët që i kanë tërhequr përkrahësit tek kandidati Trump, i cili edhe më parë ka shkaktuar polemika me retorikën e tij, por radhë herë ka kërkuar falje.

Por javët e fundit ai është përballur me rënien e popullaritetit në anketa, në krahasim me rivalen demokrate Hillary Clinton. Si rezultat ai ka riorganizuar stafin e tij duke zëvendësuar disa prej krerëve të fushatës.

Zoti Trump gjithashtu ka hequr dorë nga fjalimet e lira, duke ndjekur tani tekstin e parapërgatitur gjatë komenteve në tubime.

Zonja Clinton reagoi duke thënë se megjithë ndryshimet në stafin e fushatës republikane, do të jetë e pamundur të ndryshohet Donald Trumpi:

“Ai mund të punësojë njerëz të rinj, të heqë drejtues nga fushata. Mund të lexojë fjalët nga teksti i parapërgatitur, por ai mbetet i njejti person”.

Anketat tregojnë rënie të vazhdueshme të popullaritetit të kandidatit republikan ndër votuesit ameriakanë. Gazeta The New York Times, në faqen e saj elektronike "538" ku bën parashikime mbi zgjedhjet, si dhe Konsorciumi Zgjedhor i Universitetit Princeton dhe faqja elektronike PredictWise thonë se zonja Clinton ka mbi 80 për qind shanse për të fituar. Në radhët e komunitetit afrikano-amerikan ajo gëzon mbështetjen e 95% të votuesve, krahasuar me 5% për kandidatin Trump.

XS
SM
MD
LG