Lidhje

Presidenti Trump u drejtohet aktivistëve në Marshimin Vjetor për Jetën


Presidenti Donald Trump tha në një fjalim që mbajti të premten në një tubim të aktivistëve që morën pjesën në Marshimin Vjetor për Jetën, se administrata e tij “do ta mbrojë gjithmonë të drejtën e parë të Deklaratës së Pavarësisë, që është e drejta për jetën.”

Zoti Trump u foli aktivistëve përmes videos, nga Kopshti i Trëndafilave i Shtëpisë së Bardhë, i rrethuar nga pjesëmarrës në aktivitetet kundër abortit.

Ai tha, "E ardhmja e Amerikës do të mbushet me të mira, paqe, gëzim, dinjitet dhe jetë për çdo fëmijë të zotit.”

Më parë, të premten, Presidenti Trump e shpalli 19 janarin “Dita Kombëtare e Shenjtërisë së Jetës”.

Shtëpia e Bardhë lëshoi një deklaratë, ku thuhej se Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore do të propozojë kufizimin e fondeve të taksapaguesve, që ato të mos përdoren nga grupe që mbështesin politika, apo praktika diskriminuese; për të mbrojtur amerikanët që kanë besime fetare dhe morale, që lidhen me disa shërbime të kujdesit shëndetësor” dhe për të pranuar se Amerikanët nuk duhen diskriminuar për besimet e tyre fetare, apo morale kur marrin shërbime të tilla të kujdesit shëndetësor.

Në takim foli edhe nënpresidenti Mike Pence, i cili njihet prej vitesh si mbështetës i Lëvizjes për Jetën. Ai e cilësoi Donald Trumpin si “presidentin më pro-jetës në historinë amerikane.”

Aktivistët kundër abortit shpresojnë se administrata Trump do t’i mbështesë përpjekjet e tyre për ta nxjerrë abortin jashtë ligjit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG