Lidhje

Turqia, përsëri thirrje që Siria t’i japë fund shtypjes së protestave


Turqia, përsëri thirrje që Siria t’i japë fund shtypjes së protestave
Turqia, përsëri thirrje që Siria t’i japë fund shtypjes së protestave

Turqia dhe fuqitë e tjera botërore kanë bërë përsëri thirrje që Siria t’i japë fund shtypjes së protestave mbi disidentët politikë. Thirrjet vijnë ndërsa aktivistët e të drejtave të njeriut thanë se sulmet e reja të qeverisë sot vranë të paktën 25 persona.

Ministri i Jashtëm turk Ahmet Dautoglu u takua sot në Siri me presidentit Bashar al-Assad për bërë thirrje për përmbajtje. Agjencia shtetëtore siriane e lajmeve SANA tha se zoti Assad theksoi në takim se vendi i tij nuk do të ndalë ndjekjen e atyre që i quajti grupe të armatosura terroriste.

Zyrtarët turq thanë se Ahmed Dautoglu shkoi në Siri për t’i çuar një mesazh të fundit udhëheqjes siriane. Turqia ka thënë se po i humbet durimi me fqinjin e tij.

Po ashtu, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov foli sot me telefon me homologun e tij sirian dhe i bëri thirrje të gjenden mënyra për t’i dhënë fund dhunës dhe për zbatimin e reformave politike. Edhe parlamenti i Irakut i bëri thirrje Sirisë t’i japë fund gjakderdhjes.

XS
SM
MD
LG