Lidhje

Turqia stërvitje ushtarake pranë Qipros mes tensionesh në Mesdhe


Anija eksploruese turke "Oruç Reis" e shoqëruar nga fregatat ushtarake turke
Anija eksploruese turke "Oruç Reis" e shoqëruar nga fregatat ushtarake turke

STAMBOLL - Turqia tha se do të zhvillojë një stërvitje ushtarake në afërsi të Qipros veriperëndimore për dy javët e ardhshme, mes tensionesh në rritje me Greqinë për pretendimet e diskutuara për të drejtat e eksplorimit në Mesdheun lindor.

Mosmarrëveshja e gjatë midis Turqisë dhe Greqisë, të dyja vende anëtare të NATO-s, u ndez pasi dy vendet arritën marrëveshje rivale në kufijtë e tyre detarë me Libinë dhe Egjiptin, dhe Turqia dërgoi një anije kërkimore në ujërat e kontestuara këtë muaj.

Të dyja palët kanë zhvilluar ushtrime ushtarake në Mesdheun lindor, duke sjellë kështu në vëmendje potencialin për mosmarrëveshjen mbi shtrirjen e shelfit të tyre kontinental që rrezikon të përshkallëzohet në një përplasje.

Dy javë më parë, fregatat greke dhe turke që ndiqnin anijen e studimit të naftës dhe gazit "Oruç Reis" të Turqisë, u përplasën dhe Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se të enjten avionët F-16 të Turqisë parandaluan hyrjen e gjashtë avionëve F-16 të Greqisë në një zonë ku vepronin mjetet turke.

Të premten në mbrëmje Turqia lëshoi një njoftim Navtex, një mesazh këshillues për marinarët, duke thënë se do të zhvillonte një "stërvitje me armë" nga e shtuna deri në 11 shtator pranë Qipros veriperëndimore.

Diplomati më i lartë i Bashkimit Evropian tha të premten se blloku po përgatiste sanksione kundër Turqisë që mund të diskutoheshin në një takim të nivelit të lartë në fund të shtatorit në përgjigje të qëndrimit të Ankarasë ndaj Greqisë, vend anëtar i Bashkimit Evropian.

Nënpresidenti turk Fuat Oktay kritikoi masat e mundshme, të cilat mund të vendosen ndaj individëve, anijeve ose përdorimit të porteve evropiane në një përpjekje për të kufizuar aftësitë eksploruese të Ankarasë.

"Është jo e sinqertë që BE-ja të kërkojë dialog nga njëra anë dhe të bëjë plane të tjera nga ana tjetër, në lidhje me aktivitetet që ne kryejmë në shelfin tonë kontinental në Mesdheun lindor", tha ai në Twitter.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG