Lidhje

U përkujtua në Shkodër 20 vjetori i demonstratës antikomuniste të 2 prillit


U përkujtua në Shkodër 20 vjetori i demonstratës antikomuniste të 2 prillit

Në Shkodër u përkujtua sot 20 vjetori i demonstratës antikomuniste të 2 prillit 1991, e cila shënoi edhe fillimin e shembjes së diktaturës komuniste në Shqipëri. Gjatë kësaj demonstrate u vranë katër të rinjë shkodranë, të cilët më pas u shpallën "Dëshmorë të Demokracisë". Për të kujtuar këtë ngjarje, sot ishte në Shkodër edhe kryeminstri Sali Berisha dhe Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli. Megjithëse kanë kaluar 20 vjet nga kjo ngjarje, ende nuk janë zbuluar dhe dënuar autorët e drejtpërdrejt të vrasjes së 4 Dëshmorëve të Demokracisë.

XS
SM
MD
LG